LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  WĘZŁY  |  PODRÓŻE

Książki żeglarskie i marynistyczne

Prezentujemy zbiór ciekawych książek o tematyce żeglarskiej oraz z żeglarstwem w tle. Kiedy nie ma wiatru, dobrze mieć przy sobie dobrą, wciągającą lekturę!

,,Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona'' Alfred Lansing (literatura podróżnicza )

Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 28 śmiałków rusza na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Wedella śladem ludzkich stóp. Po 6 tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec Endurance zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Południowej Georgii wpierw pieszo, następnie w szalupie ratunkowej. Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Dziennik Shackletona:
,,Południe: historia ekspedycji Ernesta Shackletona z lat 1914-1917” Sir E. Shackleton

Inna powieść o podróży Shackletona:
,,Endurance. Antarktyczna Wyprawa Shackletona” Caroline Alexander

shackleton prezent dla żeglarza
Rejs stulecia - fantastyczny pomysł na prezent

"Kapitanowie" Zbysława Śmigielskiego

“Kapitanowie” to powieść o dwóch młodych ludziach, którzy marzą o żeglarstwie i walce o zwycięstwo. Tomasz to chłopak z małego miasteczka, który od dziecka kocha morze. Julia to córka bogatego biznesmena, która chce uciec od swojego dotychczasowego życia. Oboje postanawiają wziąć udział w regatach transatlantyckich.

Książka jest dobrze napisana i wciągająca. Bohaterowie są sympatyczni i łatwo się z nimi identyfikować. Akcja jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek.

Polecam tę powieść miłośnikom żeglarstwa i przygód. To opowieść o marzeniach, pasji i walce o zwycięstwo.

Kapitanowie - morska powieść Śmigielskiego

,,O żeglowaniu'' Robin Knox-Johnston (literatura podróżnicza)

Robin Knox-Johnston zyskał sławę w roku 1969 kiedy jako pierwszy człowiek opłynął świat w samotnym rejsie non stop. W swojej niesamowitej karierze żeglarskiej ustanawiał wokółziemskie rekordy prędkości, a w roku 2007, mając lat 68, po raz ostatni ścigał się w regatach na trasie dookoła globu.
„O żeglowaniu” to wybór jego najbardziej prowokujących, refleksyjnych felietonówopublikowanych w miesięczniku „Yachting World”, w którym przez ponad 20 lat miał swoją stałą rubrykę. W książce autor dzieli się z czytelnikami fascynującymi anegdotami, obserwacjami oraz przemyśleniami zbieranymi przez lata. Teksty dotyczą zarówno postępu, jaki dokonuje się w żeglarstwie jak i różnych zdarzeń jakie miały miejsce w jego długiej i bogatej karierze żeglarskiej.

o żeglowaniu - książka dla skippera

,,Znaczy Kapitan'' Karol Olgierd Borchardt (biografia, autobiografia, pamiętnik, 1960)

Książka stanowi zbiór opowiadań o tematyce morskiej, należy do klasyki polskiej literatury marynistycznej. Borchardt opisał w niej swoją służbę na przedwojennych polskich żaglowcach szkolnych “Lwowie” i “Darze Pomorza”. Ponadto autor, jako jeden z pierwszych marynarzy wykształconych po odzyskaniu niepodległości, opisuje trudną drogę Polski do bycia państwem morskim i problemy integracji pozaborowej. Wiele miejsca poświęca postaciom tamtych czasów związanych z morzem i relacjom między nimi, ale także wojennym losom polskiej marynarki, a szczególnie ludziom morza, pragnącym służyć ojczyźnie. 

Znaczy kapitan Karola Olgierda Borchadta

,,My, topielcy'' Carsten Jensen (literatura współczesna, saga)

Marstal to duńskie miasto portowe. Mężczyźni wypływają dla zysku i przygód w długie, egzotyczne rejsy. Wielu nie wraca. Jest rok 1848, wybucha wojna z Niemcami ze Szlezwika i Holsztynu. Wśród dymu i pyłu, huku wystrzałów z dział, mieszkańcy portu heroicznie walczą na morzu. Najzuchwalszy z obrońców, Laurids Madsen, znika wkrótce w niewyjaśniony sposób. Po latach jego syn, Albert, wyrusza na poszukiwanie śladów ojca. Dopiero na starość wróci do domu i wychowa kolejnego marynarza, który – jak i jego przodkowie – wypłynie w morze wbrew woli matki.

“My, topielcy” to zbiorowa opowieść wilków morskich, dzięki której możemy odbyć podróż od wybrzeży Danii, poprzez Morze Białe i Nową Funlandię, aż po Samoa.

My topielcy - literatura marynistyczna

,,Podróż "Brendana" Tim Severin (literatura podróżnicza)

Relacja z jedynej w swoim rodzaju, pełnej niezwykłych przygód podróży przez Atlantyk, którą pięcioosobowa (potem zmniejszona do czterech osób) załoga odbyła średniowieczną skórzaną łodzią w wyjątkowo ciężkich, prymitywnych warunkach. Trasa tej niebezpiecznej wyprawy wiodła “od wyspy do wyspy” – przez Hybrydy, Wyspy Owcze, Islandię i wzdłuż wybrzeży Grenlandii. Książka wnosi bardzo ciekawy wkład w dziedzinę badań historycznych i archeologicznych – Tim Severin i jego załoga udowodnili, że średniowieczny mnich irlandzki św. Brendan mógł faktycznie dopłynąć – jak głosi ówczesny tekst – z Irlandii do Ameryki Północnej. Byłoby to prawie tysiąc lat przed Kolumbem…

Podróż Brendana - literatura żeglarska

,,Cztery lata na huśtawce'' Wojtek Kmita (literatura podróżnicza)

Jak odwiedzić dziesiątki tropikalnych wysepek, zamieszkiwać na ostatnich już bezludnych wyspach, docierać do niemalże każdego miejsca globu, o jakim się zamarzyło, przyzwyczaić się do towarzystwa rekinów podczas kąpieli i wielorybów w czasie popołudniowej herbatki we dwoje, a delfiny traktować jak najlepszych towarzyszy podróży? Jak znaleźć przyjaciół, którzy nie opuszczą Cię w biedzie, choć pochodzą z różnych kontynentów, odrębnych kultur, a czasem nawet z innych epok historycznych? […] I jak to wszystko osiągnąć, nie będąc milionerem? Ba, jak żyjąc w ten sposób całymi latami, wydawać śmiesznie małe pieniądze, które w normalnych warunkach wystarczają na zaspokojenie wyłącznie najbardziej podstawowych potrzeb? Odpowiedź jest prosta: trzeba żyć na huśtawce!

 

Cztery lata na hustawce - Kmita

,,Okrutne Morze'' Nicholas Monsarrat ( literatura historyczna, współczesna, 1957)

Okrutne morze“Okrutne morze” to… “historia długa i prawdziwa – jednego oceanu, dwóch okrętów i około stu pięćdziesięciu mężczyzn”. Tak pokrótce Monsarrat scharakteryzował w przedmowie swoją powieść, pasjonującą historię okrętu-korwety “Compass Rose” i jej załogi rzuconej w wir wojny, bohaterskiej załogi, która walczyła na wodach Atlantyku, wśród głębin “okrutnego morza”, z niemieckimi okrętami podwodnymi.
Karty tej pięknej książki przekonują jednak, że okrutny jest nie żywioł morski, okrutni są ludzie. Monsarrat oskarża wojnę, oskarża siły, które do niej doprowadziły, oskarża hitleryzm. Jest w tej książce “coś z ducha Conrada, jego drapieżność i szlachetny patos…”, nade wszystko jednak – jak stwierdza sam autor: “jest to historia prawdziwa, gdyż tylko taką warto opowiedzieć”.

Monsarrat "Okrutne morze'

Patrick O'Brian: Seria o przygodach Jacka Aubrey'a i Stephena Maturina POLECAMY!

Seria o przygodach Jacka Aubreya i Stephena Maturina to cykl 21 powieści historycznych autorstwa Patricka O’Briana, rozgrywających się w latach 1793-1815 podczas wojen napoleońskich. Głównymi bohaterami są Jack Aubrey, kapitan Royal Navy, oraz Stephen Maturin, irlandzki lekarz marynarki.

Obie postacie są doskonale skonstruowane i realistyczne. Jack Aubrey jest odważnym i utalentowanym dowódcą, ale też impulsywnym i niecierpliwym. Stephen Maturin jest inteligentnym i wykształconym lekarzem, ale też skrytym i nieufnym. Obaj mężczyźni są przyjaciółmi i towarzyszami broni, ale ich relacja jest pełna napięć i konfliktów.

Akcja powieści rozgrywa się na morzach i oceanach całego świata. Czytelnicy mogą przeżyć emocje związane z bitwami morskimi, rejsami odkrywczymi i przygodami w egzotycznych krajach. O’Brian w swoich powieściach ukazuje również życie codzienne w Royal Navy, a także otaczający świat w okresie wojen napoleońskich.

Seria o przygodach Jacka Aubreya i Stephena Maturina to jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych serii powieści historycznych. Została przetłumaczona na ponad 20 języków i sprzedała się w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy.

Cechy charakterystyczne serii:

Historyczny realizm: O’Brian opierał się na dokładnych badaniach historycznych, aby stworzyć autentyczny obraz świata wojen napoleońskich.
Dopracowana fabuła: Akcja powieści jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek.
Rozbudowane postacie: Bohaterowie są doskonale skonstruowani i realistyczni.
Wciągająca narracja: O’Brian pisze w sposób żywy i barwny.
Dla kogo seria jest przeznaczona?

Seria jest przeznaczona dla miłośników przygód, historii i literatury marynistycznej. Polecana jest również czytelnikom, którzy cenią sobie dobrze napisane i wciągające powieści.

Ocena:

Seria o przygodach Jacka Aubreya i Stephena Maturina to arcydzieło literatury marynistycznej. Jest to wspaniała opowieść o przyjaźni, przygodzie i honorze. W 2003 roku na podstawie wątków powieści: Master and Commander,HMS “Surprise”The Letter of Marque i częściowo także The Far Side of the World nakręcono film pt. : Pan i władca: Na krańcu świata.

 

Literatura żeglarska "Pan i Władca"
Pan i władca - literatura żeglarska

Miłośnikom prozy marynistycznej polecamy również książki z ,,serii z kotwiczką''

wydane przez Wydawnictwo Finna (Gdańsk). Na zbiór składa się wiele różnych dzieł literackich, pełny ich spis możecie przejrzeć tutaj:

literatura z kotwiczką

Spis został dokonany na podstawie serwisów:

 

logo lubimy czytac -  książki żeglarskie
Empik logo
logo filmweb

LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  DIY  |  PODRÓŻE