Literatura

LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  DIY  |  PODRÓŻE

znacznik góra

Biblioteka marynistyczna

Prezentujemy zbiór ciekawych książek o tematyce żeglarskiej oraz z żeglarstwem w tle. Kiedy nie ma wiatru, dobrze mieć przy sobie dobrą, wciągającą lekturę!

[hr style=”line” size=”1px”]

[columns] [span8]

 ,,Wyprawa szaleńców” Peter Nichols (literatura podróżnicza )

Latem 1968 r. stary świat stanął w płomieniach na ulicach Paryża i Nowego Jorku, a nowy rodził się na skrzydłach Apollo 8 opuszczającego ziemską orbitę. 9 śmiałków wyruszyło śladami Lorda Chichestera w podróż dookoła świata. Tym razem jednak bez zawijania do portów. Peter Nichols kreśli sylwetki Moitessiera, Knox-Johnsona, Ridgway’a, Blytha, Kinga – żeglarzy, których nazwiska do dzisiaj elektryzują ludzi morza. Przypomina tragedię Donalda Crowhusta, odtwarza świat regaty z ery przed wynalezieniem GPS. Sunday Times Golden Globe był chyba ostatnim rejsem niezdominowanym przez wszechobecne loga sponsorów, relacje telewizyjne i monstrualną elektronikę. Był prawdziwym rejsem ludzi morza, w których liczył się tylko człowiek i jego łódź.

Na podstawie książki powstał film: Na głęboką wodę (Deep Water 2006)

[/span8][span4]

wyprawa-szalencow_peter-nicholsimages_big21978-83-62827-01-5

[/span4][/columns]

[hr style=”line” size=”1px”]

 

[columns] [span8]

,,Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona” Alfred Lansing (literatura podróżnicza )

Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 28 śmiałków rusza na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Wedella śladem ludzkich stóp. Po 6 tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec Endurance zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Południowej Georgii wpierw pieszo, następnie w szalupie ratunkowej. Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Dziennik Shackletona:
,,Południe: historia ekspedycji Ernesta Shackletona z lat 1914-1917” Sir E. Shackleton

Inna powieść o podróży Shackletona:
,,Endurance. Atarktyczna Wyprawa Shackletona” Caroline Alexander

[/span8][span4]

z-pozostale-zestaw-ksiazka-antarktyczna-podroz-sir-ernesta-shackletona-film-dvd

dziennik-shackleton-endurance-alexander

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

,,Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu” Tomasz Cichocki (literatura podróżnicza)

Tomasz Cichocki w ciągu 10 miesięcy samotnego rejsu bez zawijania do portów (poza konieczną naprawą steru) opłynął kulę ziemską wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu. Jego łódź początkowo była wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Jednak w zetknięciu z rozszalałym żywiołem elektronika zawiodła, a wywrotka pozbawiła żeglarza połowy zapasu żywności… ale solidny jacht przetrwał. O swoich zmaganiach ze słabościami, chwilach na oceanie i spotkaniach z tajemniczymi stworzeniami Cichocki opowiada z humorem i dużą dozą autoironii, udowadniając, że każde, nawet najbardziej szalone marzenie można spełnić.

Za swój rejs kapitan Tomasz Cichocki został uhonorowany Srebrnym Sekstantem oraz tytułem Żeglarza Roku 2012.

 

[/span8][span4]

tomasz-cichocki-zew-oceanu

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

 

,,Piekło Pacyfiku” Eugene B. Sledge ( biografia, autobiografia, pamiętnik )

Książka uważana za jedną z najlepszych osobistych relacji o wojnie, należąca już do kanonu literatury wojennej. Powstała ze sporządzanych na gorąco zapisków w czasie krwawych walk z Japończykami na Peleliu i Okinawie, w których E.B.Sledge brał udział jako żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej. Między innymi na podstawie jego wspomnień został zrealizowany najnowszy 10-odcinkowyserial – Pacyfik, przedstawiający walki w tamtym rejonie świata i wojenne losy trzech amerykańskich żołnierzy, wśród nich autora tej książki. 
 “The New York Review of Books”: Ze wszystkich książek o wojnie lądowej na Pacyfiku ta jest najbliższa arcydziełu.

[/span8][span4]

kapitanowie-migielski

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

 

,,O żeglowaniu” Robin Knox-Johnston (literatura podróżnicza)

 

Robin Knox-Johnston zyskał sławę w roku 1969 kiedy jako pierwszy człowiek opłynął świat w samotnym rejsie non stop. W swojej niesamowitej karierze żeglarskiej ustanawiał wokółziemskie rekordy prędkości, a w roku 2007, mając lat 68, po raz ostatni ścigał się w regatach na trasie dookoła globu.
„O żeglowaniu” to wybór jego najbardziej prowokujących, refleksyjnych felietonówopublikowanych w miesięczniku „Yachting World”, w którym przez ponad 20 lat miał swoją stałą rubrykę. W książce autor dzieli się z czytelnikami fascynującymi anegdotami, obserwacjami oraz przemyśleniami zbieranymi przez lata. Teksty dotyczą zarówno postępu, jaki dokonuje się w żeglarstwie jak i różnych zdarzeń jakie miały miejsce w jego długiej i bogatej karierze żeglarskiej.

[/span8][span4]

o-eglowaniu-robin-knox-johnston

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

 

,,Znaczy Kapitan” Karol Olgierd Borchardt (biografia, autobiografia, pamiętnik, 1960)

 

Książka stanowi zbiór opowiadań o tematyce morskiej, należy do klasyki polskiej literatury marynistycznej. Borchardt opisał w niej swoją służbę na przedwojennych polskich żaglowcach szkolnych “Lwowie” i “Darze Pomorza”. Ponadto autor, jako jeden z pierwszych marynarzy wykształconych po odzyskaniu niepodległości, opisuje trudną drogę Polski do bycia państwem morskim i problemy integracji pozaborowej. Wiele miejsca poświęca postaciom tamtych czasów związanych z morzem i relacjom między nimi, ale także wojennym losom polskiej marynarki, a szczególnie ludziom morza, pragnącym służyć ojczyźnie. 

[/span8][span4]znaczy-kapitan 

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

 

,,My, topielcy” Carsten Jensen (literatura współczesna, saga)

 

Marstal to duńskie miasto portowe. Mężczyźni wypływają dla zysku i przygód w długie, egzotyczne rejsy. Wielu nie wraca. Jest rok 1848, wybucha wojna z Niemcami ze Szlezwika i Holsztynu. Wśród dymu i pyłu, huku wystrzałów z dział, mieszkańcy portu heroicznie walczą na morzu. Najzuchwalszy z obrońców, Laurids Madsen, znika wkrótce w niewyjaśniony sposób. Po latach jego syn, Albert, wyrusza na poszukiwanie śladów ojca. Dopiero na starość wróci do domu i wychowa kolejnego marynarza, który – jak i jego przodkowie – wypłynie w morze wbrew woli matki.

“My, topielcy” to zbiorowa opowieść wilków morskich, dzięki której możemy odbyć podróż od wybrzeży Danii, poprzez Morze Białe i Nową Funlandię, aż po Samoa.

[/span8][span4]

mytopielcycarstenjensen

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

,,Podróż “Brendana” Tim Severin (literatura podróżnicza)

 

Relacja z jedynej w swoim rodzaju, pełnej niezwykłych przygód podróży przez Atlantyk, którą pięcioosobowa (potem zmniejszona do czterech osób) załoga odbyła średniowieczną skórzaną łodzią w wyjątkowo ciężkich, prymitywnych warunkach. Trasa tej niebezpiecznej wyprawy wiodła “od wyspy do wyspy” – przez Hybrydy, Wyspy Owcze, Islandię i wzdłuż wybrzeży Grenlandii. Książka wnosi bardzo ciekawy wkład w dziedzinę badań historycznych i archeologicznych – Tim Severin i jego załoga udowodnili, że średniowieczny mnich irlandzki św. Brendan mógł faktycznie dopłynąć – jak głosi ówczesny tekst – z Irlandii do Ameryki Północnej. Byłoby to prawie tysiąc lat przed Kolumbem…

 

[/span8][span4]

podr-brendana-tim-severin

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

 

,,Cztery lata na huśtawce” Wojtek Kmita (literatura podróżnicza)

 

 

Jak odwiedzić dziesiątki tropikalnych wysepek, zamieszkiwać na ostatnich już bezludnych wyspach, docierać do niemalże każdego miejsca globu, o jakim się zamarzyło, przyzwyczaić się do towarzystwa rekinów podczas kąpieli i wielorybów w czasie popołudniowej herbatki we dwoje, a delfiny traktować jak najlepszych towarzyszy podróży? Jak znaleźć przyjaciół, którzy nie opuszczą Cię w biedzie, choć pochodzą z różnych kontynentów, odrębnych kultur, a czasem nawet z innych epok historycznych? […] I jak to wszystko osiągnąć, nie będąc milionerem? Ba, jak żyjąc w ten sposób całymi latami, wydawać śmiesznie małe pieniądze, które w normalnych warunkach wystarczają na zaspokojenie wyłącznie najbardziej podstawowych potrzeb? Odpowiedź jest prosta: trzeba żyć na huśtawce!

[/span8][span4]

wzorokladkijakotaki_1

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span8]

 

 ,,Okrutne Morze” Nicholas Monsarrat ( literatura historyczna, współczesna, 1957)

“Okrutne morze” to… “historia długa i prawdziwa – jednego oceanu, dwóch okrętów i około stu pięćdziesięciu mężczyzn”. Tak pokrótce Monsarrat scharakteryzował w przedmowie swoją powieść, pasjonującą historię okrętu-korwety “Compass Rose” i jej załogi rzuconej w wir wojny, bohaterskiej załogi, która walczyła na wodach Atlantyku, wśród głębin “okrutnego morza”, z niemieckimi okrętami podwodnymi.
Karty tej pięknej książki przekonują jednak, że okrutny jest nie żywioł morski, okrutni są ludzie. Monsarrat oskarża wojnę, oskarża siły, które do niej doprowadziły, oskarża hitleryzm. Jest w tej książce “coś z ducha Conrada, jego drapieżność i szlachetny patos…”, nade wszystko jednak – jak stwierdza sam autor: “jest to historia prawdziwa, gdyż tylko taką warto opowiedzieć”.

[/span8][span4]

the-cruel-sea

[/span4][/columns]

[hr size=”1px”]

[columns] [span4]

Wilbur Smith – Saga rodu Courtne’ów 

trylogiaroducourtneyow

,,Drapieżne ptaki” Wilbur Smith 
,,Monsun” Wilbur Smith 
,,Błękitny horyzont” Wilbur Smith
 i inne : )

[/span4][span4]

Patrick O’Brian: Seria o przygodach Jacka Aubrey’a i Stephena Maturina  POLECAMY!

Seria powieści marynistycznych zawierająca 21 książek. W 2003 roku na podstawie wątków powieści: Master and Commander,HMS “Surprise”The Letter of Marque i częściowo także The Far Side of the Worldnakręcono film pt. :
Pan i władca: Na krańcu świata.

[/span4][span4]

Miłośnikom prozy marynistycznejpolecamy również książki z ,,serii z kotwiczką” wydane przez Wydawnictwo Finna (Gdańsk). Na zbiór składa się wiele różnych dzieł literatackich, pełny ich spis możecie przejrzeć tutaj:

[/span4][/columns]

 

[hr size=”1px”]

 

[columns] [span3]

Spis został dokonany na podstawie serwisów:

[/span3][span3]

lubimyczytac-pl

[/span3][span3]

empikcom_p

[/span3][span3]

nowe-logo-filmweb

[/span3][/columns]

[hr style=”line” size=”1px”]

 LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  DIY  |  PODRÓŻE