Niezwykła natura

W głębinach mórz i oceanów, przy nabrzeżach i na terenach nadmorskich można spotkać wiele interesujących roślin oraz zwierząt, niektóre z nich są zagrożone wyginięciem – lecz nie tylko dlatego warto je poznać. Wśród wód świata żyje mnóstwo dziwacznych, zadziwiających i tajemniczych stworów!

Rawka Błazen - Krewetka Boksująca

Choć ma tylko 20 centymetrów długości, rawka błazen (Odontodactylus scyllarus), skorupiak przypominający wyglądem dużą krewetkę, potrafi zadawać ciosy silne jak bokser – pisze magazyn „Science”.

  • to do tej pory jedyne znane zwierzę wyposażone w hyperspektralne widzenie: może obracać oczy o 360 stopni.
  • Złożona budowa oka Rawki, zapewniająca jej doskonałe widzenie, posłużyła do udoskonalenia m.in. płyt CD i DVD
Rawka błazen

Rawka błazen, nazywana również Krewetką Boksującą, jest ustonogiem, zamieszkującym wody oceanów Spokojnego i Indyjskiego – od wyspy Guam do Afryki Wschodniej. Niezwykle zbudowane oczy pozwalają rawce widzieć więcej kolorów niż to możliwe w przypadku człowieka – rawka widzi w podczerwieni i nadfiolecie, może też rozpoznawać polaryzację światła.

Uderzenie przednich odnóży Rawki jest najszybszym ruchem w świecie zwierząt – siła ich ciosu to siła rzędu 700 do 1500 newtonów (czyli od 70 do 150 kilogramów), dorównująca ciosowi boksera (stąd właśnie wzięła się nazwa:Krewetka Boksująca). Potężne uderzenie powoduje zjawisko kawitacji – powstają i implodują maleńkie pęcherzyki próżni, które dodatkowo wzmacniają niszczycielski efekt. Opancerzenie kończyn Rawki jest szczególnie mocne, gdyż w innym wypadku zadając tak potężny cios zwierze mogłoby się samo okaleczyć. Największe Rawki potrafią zabić jednym ciosem sporą rybę, połamać człowiekowi palce, a nawet rozbić akwarium. Jeśli natomiast przekształcona w młot kończyna nie wytrzyma tysięcy zadawanych ciosów, na jej miejsce wyrasta im nowa.

Niebieski smok

Ryba niebieski smok

Choć nazwa oraz wygląd budzą szacunek, rzeczywistość jest mniej majestatyczna. Glaucus Atlanticus to gatunek jadowitego ślimaka morskiego, osiągającego długość do 3 cm. Występuje w wodach umiarkowanych i tropikalnych Można spotkać go w oceanach u wybrzeży Europy, RPA, Mozambiku oraz na wschodzie Australii.

Ogcocephalus Darwini

Ogcocephalus Darwini

Rybkę tę znaleźć można w pobliżu wysp Galapagos. To niezwykłe połączenie kamienia i teściowej należy do słabo poznanej rodziny ogackowatych. Jest
rybą niewielkich rozmiarów, drapieżną, żabnicoksztłtną, przystosowaną do życia
w głębinach. Ułożenie płetw piersiowych i brzusznych (,,nóżki ” ryby) umożliwia jej chodzenie po dnie akwenu.

 

Meduza Żeglarz

By-the-wind sailors Velella velella

Meduza Velella Velella jest stułbiopławem z rodzaju Vellella. Ze względu na wygląd nazywa się ją często ..morską tratwą” (eng:by-the-wind sailor, sea raft) unosi się na powierzchni oceanu poruszając się przy pomocy błony przypominającej żagiel.

Ryba Pacu - ''Wegetariańska pirania i ''Obcinaczka jąder''

Pacu to południowoamerykańska ryba, naturalnie występująca w rzekach Amazonii, jednak można spotkać ją również w innych rejonach świata, n w Papui, Nowej Gwinei i innych zakątkach świata. Dorosły osobnik dorasta do około 80 cm długości i 25 kg wagi.

W naturalnych warunkach Pacu jest wegetarianinem, mimo że jest zaliczana do rodziny piraniowatych, żywi się orzechami i żeruje w pobliżu drzew – jest znana jako ‘Wegetariańska Pirania’. Uzębienie Pacu do złudzenia przypomina ludzkie i służy do miażdżenia jej ulubionego pokarmu – orzechów. Jednak jeżeli pożywienia nie ma a ryba zawędruje w miejsca turystyczne, mogą zdarzyć się nieprzyjemne wypadki. William Fink, badacz piranii z Uniwersytetu w Michigan w rozmowie z CNN, stwierdził, że to właśnie z orzechami Pacu może mylić męskie jądra.

Tak, o Pacu nie bez powodu krążą mity, iż rybka ta lubi też odgryźć od czasu do czasu czyjeś jądra, stąd też drugi pseudonim ”Obcinaczka Jąder”. Ryba jest jednak raczej niegroźna, chociaż na wszelki wypadek warto pilnować klejnotów.

Obcinacz jąder

Mitsukurina

Mitsukurina

Mitsukurina (Rekin Chochlik) to jedyny żyjący jeszcze przedstawiciel rodziny Mitsukurinidae, nazywany czasem żyjącą skamieliną. Jego charakterystyczną cechą jest nietypowy kształt głowy z długim, przypominającym kielnię dziobem. Wyróżnia się również kolorem całego ciała i wysuwalnymi szczękami, jest rekinem głębinowym i występuje poniżej głębokości 200 m. Najlepiej znany jest z rejonu Japonii, gdzie został odkryty w 1898 roku.

Ośmiornica ''Dumbo''

Ośmiornica Dumbo

Grimpoteuthis to rzadko spotykana głębinowa ośmiornica. Jej nazwa nawiązuje do postaci słonia Dumbo, ponieważ posiada dwie płetwy, przypominające uszy słonia. Dumbo żyją na ekstremalnych głębokościach – zwykle bezpośrednio nad dnem oceanicznym lub blisko niego. Największy zbadany osobnik mierzył 1,8 m i ważył ok. 5,9 kg. Dumbo znajdowane są np. w Nowej Zelandii, Australii, Papui i Nowej Gwinei, na Azorach i Filipinach.

 

Świnka głębinowa

Świnka głębinowa

Sea Pig (Scotoplanes globosa) to strzykwa wyróżniająca się obecnością odnóży, za pomocą których przemierza oceaniczne dno na głębokości ponad 1000 m w poszukiwaniu martwej materii organicznej. W miejscach z dużą ilością pokarmu, można natknąć się na ich skupiska liczące setki osobników. Występują głównie w głębinach Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.

Niebieska Papugoryba

Niebieska papugoryba

Niebieska papugoryba (Scarus coeruleus) zamieszkuje rafy koralowe w tropikalnych wodach Morza Karaibskiego oraz zachodniego Oceanu Atlantyckiego. Jest łatwo rozpoznawalna. Dzięki silnie niebieskiemu, jednolitemu ubarwieniu wyróżnia się wśród innych przedstawicieli swojego rodzaju. Dorosłe osobniki osiągają wielkość do 1,2 m.

Minóg Morski

Minog morski

Minóg Morski to pasożyt, dorastający do ponad metra długości, przedstawiciel prymitywnych kręgowców zwanych bezżuchwowcami. Jego gęba jest wyposażona w najeżoną zębami przyssawkę, którą Minóg wgryza się w ciało martwych lub rannych zwierząt. Minogi w niewielkiej ilości występują również w Bałtyku, gdzie podlegają ścisłej ochronie.

 

Krab Gigant

Krag gigant

Japoński krab pacyficzny jest szczególnie dużym krabem – rozpiętość jego imponujących odnóży osiąga nawet 3-4 metrów i waży około 20 kg. Jego ubarwienie to kolor czerwony z białymi plamkami, chociaż są spotyka się też osobniki całe czerwone i białe. Występuje na dnie Oceanu Spokojnego, niedaleko wsch. strony Archipelagu Japońskiego.

Stworzono na podstawie materiałów z:

 

wydawcy

 LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  DIY  |  PODRÓŻE