Zwrot Siedem Mórz jest najczęściej używany jako określenie literackie, stanowi pięknie brzmiącą przenośnię, odnoszącą się do wszystkich mórz i oceanów świata. Samo określenie ma bardzo długą tradycję…
Historia:
Siedem Mórz (eng. The Seven Seas) ma swoją historię, której początków można doszukiwać się już w czasach starożytnych.
W wielu kulturach różnych okresów historii ,,Siedem Mórz” stanowiło określenie wód wzdłuż morskich szlaków handlowych, regionalnych akwenów lub egzotycznych i odległych oceanów. Zwrotu tego używano na całym świecie, w Grecji, Persji, Rzymie, krajach arabskich a nawet w Chinach i Japonii.
Pierwsze odnotowane użycie określenia ” Siedem Mórz ” pochodzi z 2300 roku p.n.e. Nazwa została wtedy użyta i zapisana przez Starożytnych Sumerów w hymnie sumeryjskiej kapłanki Enheduanna do Inanna, bogini miłości, płodności i wojny .
W literaturze greckiej ( z której fraza ta przeniknęła do literatury zachodniej ) , Siedem Mórz stanowiło określenie dla Morza Egejskiego, Adriatyku , Morza Śródziemnego, Czarnego, Czerwonego, Morza Kaspijskiego, i Zatoki Persikej, również określanej jako ,,morze”.
W średniowiecznej literaturze europejskiej zwrot ten określał z kolei Morze Północne, Bałtyk, Atlantyk , Morze Śródziemne , Czarne, Czerwone i Morza Arabskie .
Po odkryciu przez Europejczyków Ameryki Północnej, koncepcja siedmiu mórz ponownie się zmieniła. Żeglarze zaczęli używać tego określenia dla Oceanu Arktycznego, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku, Morza Śródziemnego, Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej .
W dzisiejszych czasach tradycyjne określenie ”Siedem Mórz” ulega jednak zapomnieniu. Niektórzy wciąż się nim posługują i wyznaczają nowoczesny podział siedmiu mórz.
Aktualnie zwrot Siedem Mórz jest najczęściej używany jako poetyckie określenie, stanowi pięknie brzmiącą przenośnię, odnoszącą się do wszystkich mórz i oceanów świata.
Dlaczego siedem?
Cyfra siedem ma duże znaczenie historyczne, kulturowe i religijne, jest często używana w najróżniejszych znanych określeniach: szczęśliwa siódemka, siedem wzgórz Rzymu, siedem dni w tygodniu, siedem cudów świata, siedem krasnoludków, siedem dni stworzenia, siedem czakr, siedem wieków ludzkich, siedem grzechów głównych i siedem cnót – to tylko kilka z ogromnej liczby przykładów.
Jednym z wielu znaczeń, popularnych zwłaszcza w religii, jest używanie cyfry siedem jako określenia sumy wszystkiego. Tak jak biblijne siedem dni stworzenia oznacza cały czas potrzebny dla powstania świata, tak siedem mórz określa wszystkie morza znane człowiekowi.