SEVEN SEAS - PROFESJONALNI PASJONACI OD LAT ZWIĄZANYCH Z MORZEM.
Tysiące wypływanych mil morskich
na rozmaitych akwenach świata, na małych jachtach, morskich cruiserach i wielkich żaglowcach dały nam doświadczenie i wiedzę gwarantujące bezpieczny transport jachtu na wskazane miejsce i czas.
Wszyscy z nas mają bogatą praktykę
morską, a część posiada również niezbędne kwalifikacje do prowadzenia szkoleń i egzaminowania na stopnie żeglarskie. Jeśli będziecie chcieli nam towarzyszyć w rejsie z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą
Pochodzimy z wielu krajów i mówimy wieloma różnymi językami.
Mimo dzielących nas różnic i odległości, zawsze umiemy się między sobą porozumieć i sprawnie współpracować. Łączy nas wieloletnia przyjaźń i żeglarska pasja.
40 lat pod żaglami - galeria zdjęć archiwalnych (w przygotowaniu).
The Seven Seas – znaczenie i historia ,,Siedmiu Mórz’’
Historia
Siedem Mórz (eng. The Seven Seas) ma swoją historię, której początków można doszukiwać się już w czasach starożytnych.
W wielu kulturach różnych okresów historii ,,Siedem Mórz” stanowiło określenie wód wzdłuż morskich szlaków handlowych, regionalnych akwenów lub egzotycznych i odległych oceanów. Zwrotu tego używano na całym świecie, w Grecji, Persji, Rzymie, krajach arabskich a nawet w Chinach i Japonii.
Pierwsze odnotowane użycie określenia ” Siedem Mórz ” pochodzi z 2300 roku p.n.e. Nazwa została wtedy użyta i zapisana przez Starożytnych Sumerów w hymnie sumeryjskiej kapłanki Enheduanna do Inanna, bogini miłości, płodności i wojny .
W literaturze greckiej ( z której fraza ta przeniknęła do literatury zachodniej ) , Siedem Mórz stanowiło określenie dla Morza Egejskiego, Adriatyku , Morza Śródziemnego, Czarnego, Czerwonego, Morza Kaspijskiego, i Zatoki Persikej, również określanej jako ,,morze”.
W średniowiecznej literaturze europejskiej zwrot ten określał z kolei Morze Północne, Bałtyk, Atlantyk , Morze Śródziemne , Czarne, Czerwone i Morza Arabskie .
Po odkryciu przez Europejczyków Ameryki Północnej, koncepcja siedmiu mórz ponownie się zmieniła. Żeglarze zaczęli używać tego określenia dla Oceanu Arktycznego, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku, Morza Śródziemnego, Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej .
W dzisiejszych czasach tradycyjne określenie ”Siedem Mórz” ulega jednak zapomnieniu. Niektórzy wciąż się nim posługują i wyznaczają nowoczesny podział siedmiu mórz.
Aktualnie zwrot Siedem Mórz jest najczęściej używany jako poetyckie określenie, stanowi pięknie brzmiącą przenośnię, odnoszącą się do wszystkich mórz i oceanów świata.
Dlaczego siedem?
Cyfra siedem ma duże znaczenie historyczne, kulturowe i religijne, jest często używana w najróżniejszych znanych określeniach: szczęśliwa siódemka, siedem wzgórz Rzymu, siedem dni w tygodniu, siedem cudów świata, siedem krasnoludków, siedem dni stworzenia, siedem czakr, siedem wieków ludzkich, siedem grzechów głównych i siedem cnót – to tylko kilka z ogromnej liczby przykładów.
Jednym z wielu znaczeń, popularnych zwłaszcza w religii, jest używanie cyfry siedem jako określenia sumy wszystkiego. Tak jak biblijne siedem dni stworzenia oznacza cały czas potrzebny dla powstania świata, tak siedem mórz określa wszystkie morza znane człowiekowi.
„Pierwsze odnotowane użycie zwrotu Siedem Mórz pochodzi z 2300 roku p.n.e. ”
.
Określenie to jest używane już od ponad 4 tysięcy lat.
.
Każdy zakątek świata w swej historii miał swoje własne ,,siedem mórz’’