Filmoteka żeglarska

Znajdziecie tu filmy o tematyce żeglarskiej i z żeglarstwem w tle. Dokumenty, filmy oparte na faktach, filmy akcji, przygodowe, sportowe, katastroficzne – każdy inny, każdy dobry, miłego oglądania!

Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona (2000)

dokumentalny, 1 h 37 min, reż. George Butler

Film o słynnej transantarktycznej wyprawie Sir Ernesta Shackletona. Opowiada o tym, jak zaplanowana z rozmachem, śmiała próba przejścia wszerz Antarktycznego kontynentu, przerodziła się w dramatyczną walkę o przetrwanie. Dokument opisuje historię tej pamiętnej wyprawy oraz losy jej uczestników, którzy dla wielu pokoleń arktycznych śmiałków i żeglarzy na zawsze stali się bohaterami. Niezwykłe zdjęcia do filmu wzorowane były na autentycznych zdjęciach wykonanych przez samego Shackletona. Film robi jak najlepsze wrażenie.

Zainteresowanym polecamy również książkę Południe Ernesta Shackletona, na której oparty jest film.

endurance

Na głęboką wodę (Deep Water 2006)

dokumentalny, sportowy , 1 h 32 min, reż. Louise Osmond, Jerry Rothwell

Film opowiada prawdziwą historie o podróży Donalda Crowhursta, amatora żeglarstwa, który dołączył do wyścigu dla samotnych żeglarzy dookoła świata bez zawijania do portów i zmierzył się z fizycznymi oraz psychicznymi przeciwnościami. Porusza kwestie dążenia do realizacji swoich marzeń oraz odporności i radzenia sobie z niezgłębionymi tajemnicami ludzkiego umysłu wystawionego na najcięższą próbę.

Zainteresowanym polecamy także książkę: Peter Nichols “Wyprawa szaleńców”, która znacznie dokładniej ukazuje przedstawioną w filmie podróż i jej uczestników.

Oficjalny trailer – Deep Water (2006)

7168738.3

Tabarly (2008)

dokumentalny, 90 min, reż. Pierre Marcel

Film stanowi pasjonującą opowieść o niezwykłej symbiozie człowieka, jachtu i morza.

Opowiada dzieje życia Erica Tabarly, który już za życia stał się legendą: Służył w Marynarce Wojennej, został dowódcą okrętu, konstruował i budował coraz to nowocześniejsze jachty, wygrał wiele regat morskich oraz oceanicznych, wychował wielu wspaniałych żeglarzy.. Przeżywał porażki, z których zawsze potrafił się podnieść…

Pierre Marcel oparł swój film między innymi o wypowiedzi bohatera, jego przyjaciół, członków załogi i osób mu najbliższych. Muzykę do filmu stworzył utalentowany kompozytor – Yann Tiersen, znany między innymi z muzyki do filmu Amelia.

7225090.3

Wiatr (Wind 1996)

akcja, sportowy, 2 h 6 min, reż. Carrol Ballard

Film o dążeniu do spełnienia wielkich marzeń, o związanych z tym wyrzeczeniach oraz o sile ducha i wytrwałości, które umożliwiają stawienie czoła wszelkim przeciwnościom losu.

Will Parker (Matthew Modine) od dziecka marzy, żeby wygrać Puchar Ameryki w wyścigu jachtów. Kiedy z drużyny wyrzucają jego dziewczynę, to właśnie on otrzymuje awans na sternika. Pomimo, że jest to koniec jego związku, bohater nie potrafi zrezygnować z udziału w regatach. Will traci miłość, ale otrzymuje od losu szansę na realizację największego swojego marzenia.

Oficjalny trailer – Wind (1996)

wiatr 1

Wyprawa Kon Tiki (Kon-Tiki 2012)

przygodowy, dramat historyczny, 1 h 58 min, reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg

1947 rok. Zmęczony wojną świat z zapartym tchem śledzi wyprawę, którą śmiało można określić mianem „misji niemożliwej”. Młody norweski naukowiec, Thor Heyerdahl, wierzy, że Polinezja – jeszcze w czasach przedkolumbijskich – została zasiedlona przez mieszkańców Ameryki Południowej. Aby udowodnić tę rewolucyjną tezę, Thor decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon-Tiki. Do pokonania mają 8.000 kilometrów.

Film oparty na książce: Kon-Tiki Thora Heyerdahla                  Oficjalny trailer – Kon-Tiki (2012)

Warto obejrzeć film dokumentalny: Kon-Tiki (1950) – Oscar 1951 w kat. film dokumentalny

kontiki

Optimista (2011)

dokumentalny, 44 min, reż. Kryspin Pluta

Jest to emocjonująca, subtelna opowieść o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych. 8-letni Mateusz rozpoczyna naukę w szkółce żeglarskiej dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim – z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin ?

Oficjalny trailer – Optymista (2011)

e3c07222ea9150d59ee72604e7884dae

Biały szwał – (White Squall 1996) 

przygodowy, katastroficzny, 2 h 9 min, reż. Ridley Scott

Film oparty na faktach, często określany jako “Stowarzyszenie Umarłych Poetów” na morzu.

Akcja rozgrywa się w latach 1960-1961. Christopher Sheldon,  kapitan ćwiczebnego żaglowca “Albatros”. Razem z żoną Alice, która jest okrętowym medykiem oraz profesorem nauk przyrodniczych, zabiera w rejs szkoleniowy trzynastu kadetów szkoły morskiej. Młodzi chłopcy postanowili swój ostatni rok szkolny spędzić właśnie na morzu. Załoga wyrusza w rejs po południowym Pacyfiku. Dla kadetów ma to być prawdziwa lekcja życia na morzu. Uczą się, czym jest lojalność, jedność, dyscyplina. Każdy z chłopców zabiera także ze sobą na pokład bagaż przeżyć, lęków i spraw, które nie dają im spokoju.

Oficjalny trailer – White Squall (1996)

220px whitesquall

Inne filmy o żeglarstwie, statkach lub z morzem w tle:

Spis został dokonany na podstawie serwisów:

logo filmweb
5134915 orig
3005 content

LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  DIY  |  PODRÓŻE