LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  WĘZŁY  |  PODRÓŻE

Świat i Podróże - Egzotyczne Rejsy Żeglarskie

Żeglowanie to jedna z najprzyjemniejszych form podróżowania po świecie, jaką dysponujemy. Podróż na jachcie jest nie dość, że znacznie wygodniejsza od autobusu czy samochodu, to pozwala również na odwiedzenie miejsc praktycznie niedostępnych przy żadnych innych środkach transportu. Oto kilka miejsc, do których naprawdę warto płynąć lub po prostu wybrać się tam na rejs.

 

Spitsbergen

Spitsbergen – Kraina lodu i mrozu, zórz polarnych, dziko żyjących niedźwiedzi oraz zahartowanych mieszkańców, na których prawo wymaga posiadanie broni. Największa wyspa w archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym nie jest zdecydowanie miejscem na wypoczynek przy drinku z palemką, nie stanowi celu dla turystów, ale przyciąga podróżników. Czym?

 Pierwsze, co zachwyca przy wizycie na Svabard, to dzika i surowa natura wysp. Ciągnące się po horyzont, poprzetykane górami lodowce, które splatają się ze sobą i majestatycznie zanurzają w oceanie, zorze polarne rozświetlające niebo swym magicznym światłem. Zwierzęta, które można tu zobaczyć to lisy polarne, niedźwiedzie polarne oraz renifery,
a wierzby płożące i bladożółte, polarne maki tworzą zdecydowanie inną, lecz równie piękną faunę tego niezwykłego rejonu świata.

Spitsbergen

Warto również poznać nieco specyficzną kulturę ludzi zamieszkujących na Spitsbergen. Ich etykieta i zwyczaje mogą wydawać się w niektórych przypadkach bardzo dziwne, lecz należy pamiętać, że zachowania te są przestrzegane na wyspach, więc warto poznać je jeszcze przed podróżą na wyspy. Jednym z najciekawszych zwyczajów jest chodzenie w skarpetkach. Wchodząc do domu, restauracji, czy nawet na uniwersytet zostawiacie buty przy wejściu i albo zakładacie obuwie na zmianę, albo – co znacznie popularniejsze – zostajecie po prostu bez butów. Ciekawe może się również wydawać pozostawianie broni na stojakach – na takiej samej zasadzie, na jakiej czasem zostawia się parasole. Na drzwiach wejściowych na pocztę, czy do banku możemy zobaczyć naklejkę : „nie wchodzić z bronią ani rakietnicami”.

Mieszkańcami Longyearbyen (główne miasto na Spitsbergen) są głównie Norwedzy. Ludzie ci mogą wydawać się z początku zimni, ale przy bliższym poznaniu okazują się serdeczni i bardzo pomocni. Aby dobrze porozumiewać się wśród tutejszej ludności, warto znać język norweski lub angielski.

Na co należy uważać? Podstawowym i najpoważniejszym problemem przy poznawaniu Spitsberen są dzikie niedźwiedzie polarne, występujące na całym terenie wysp. Z ich powodu na Spitsbergen prawo nakazuje konieczność posiadania broni  (rakietnicy, amunicji gumowej i ostrej) oraz najlepiej telefonu satelitarnego na terenach poza miastem.

Komu polecamy odwiedzenie Spitsbergenu?

Przyrodnikom, którzy chcą mieć kontakt z niezniszczoną przez postęp cywilizacyjny, wyjątkową naturą wysp. Fotografom, dla których tematów do zdjęć na pewno nie zabraknie na tych pięknych terenach. Naukowcom, chcącym pracować wśród sobie podobnych nad projektami odbywającymi się na Spitsbergen.Wyspa na pewno spodoba się także tym, którzy po prostu lubią „zdziczeć”.

,,Spitsbergen to miejsce, gdzie wsłuchując się w ciszę pustkowia usłyszeć czasem można szept dawnych, samotnych na swym wygnaniu Skandynawskich Bogów.”  – Kasia Huarska

Niedźziedź polarny z jachtu

SYCYLIA

Sycylia to wyspa mitów i legend charakteryzująca się niezwykłą mozaiką kultur i narodów, które uczyniły
tę krainę nadzwyczaj piękną, różnorodną i ekscytującą.

Sycylia jest pełna kontrastów. Możecie zobaczyć tu zarówno typowo śródziemnomorską roślinność, kwitnące gaje pomarańczowe, cytrynowe i oliwne w pasie przybrzeżnym jak również dziki i pustynny krajobraz wewnątrz wyspy. Większą część Sycylii zajmują wyżyny i góry, nad którymi dominuje masyw Etny, największego czynnego wulkanu w Europie.

Sycylia

Wybrzeże Sycylii liczy ponad 3 tys. km. Poza urokliwymi i tętniącymi życiem miastami portowymi można zobaczyć urwiste skały schodzące pionowo do morza, a także złote, piaszczyste plaże w pięknych zatokach. Niezwykła mnogość małych portów pozwala na wygodne i przyjemne rejsy. Bardzo wygodny jest fakt, że jedzenie na terenie niemal całej Sycylii można jest nie dość, że świeże i smaczne, to jeszcze bardzo tanie – niemal wszystko można dostać na targowiskach w niemal każdym porcie. Z kolei kafejki i restauracje wyspy oferują pyszne wino, kawę i dania lokalnej kuchni.

Sycylia zadowoli również miłośników historii oraz zabytków. Naprawdę jest tu co zwiedzać. W samej architekturze miast widać wpływy arabskie, normańskie, elementy secesji i baroku. Są tu również bardzo ciekawe świątynie Agrygentu, Selinuntu i Segesty.

Z ciekawych miejsc szczególnie warto odwiedzić: Palermo, Agrigento, Katanie, Cefalu, Ragusę oraz oczywiście Syrakuzy.

Maroc Essaouria

Essaouira to dawny fenicki port i jednocześnie miasto warowne, założone przez Portugalczyków już w połowie XV w. Ta wspaniała twierdza marokańska nad Atlantykiem, utrzymana w biało-niebieskiej tonacji to idealne miejsce na spędzenie wolnych tygodni. W Essaouirii znajduje się dobrze zorganizowana baza windsurfingowa i kitesurfingowa. Odbywają się tu również międzynarodowe zawody w kitesurfingu – Essaouira Kiteboard World Cup.

Najpopularniejszym i najbardziej fotogenicznym obiektem zabytkowym są tu masywne fortyfikacje miejskie liczące ok. 250 lat, ciągnące się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Roztacza się z nich wspaniały widok na Wyspy Purpurowe.

Essaouira port i surfing

Więcej i obszerniej o ciekawych miejscach tutaj:

magazyn żeglarski

Do szukania innych ciekawych miejsc polecamy serwis:

Magazyn podrózniczy

 

 

LITERATURA  |  FILMY  |  KULINARIA  |  HUMOR  |  PRZESĄDY  | ETYKIETA  |  HISTORIA  |  NATURA  |  SYMBOLE  |  DIY  |  PODRÓŻE